Hliničan Rado Puliš rozhodol o historickom víťazstve Detvy

V Piatok večer sa v Detve odohral zápas sezóny! Domáci tím HC 07 Detva privítal veľkého rivala HKM Zvolen.

Detva pôsobí v najvyššej hokejovej súťaži len druhú sezónu. V prvej si vybrali nováčikovskú daň a o zotrvanie v extralige museli bojovať v nepríjemnej baráži. V aktuálnej sezóne už ale patria k tímom, ktoré dokážu potrápiť nejedného z favoritov, na čo doplatili aj skúsené tímy ako Dukla Trenčín a HC 05 Banská Bystrica.

Zvolen patrí k popredným tímom súťaže, je držiteľom dvoch majstrovských titulov a teší sa aj z trofeje víťaza kontinentálneho pohára. Hviezdami nabitý káder patrí k ašpirantom na ligový titul a na súpiske nájdeme hokejistov so skúsenosťami v NHL, KHL a ďalších popredných svetových súťažiach.

Vzájomné zápasy týchto susedných tímov majú vždy veľký náboj a tešia sa mimoriadnej priazni fanúšikov. Skvelá atmosféra nechýbala na vypredanom detvianskom zimnom štadióne ani počas veľkého piatkového derby. Detvania odohrali so Zvolenom v najvyššej súťaži deväť duelov a ani v jednom sa im nepodarilo zvíťaziť. Blízko k tomu boli v poslednom zápase vo Zvolene, keď zápas rozhodli domáci rytieri až v predĺžení.

Na posledný spoločný zápas roku 2018 sa fanúšikovia oboch táborov tešili už niekoľko týždňov a spolu so svojimi miláčikmi vycestovalo do Detvy viac ako sto fanúšikov. Oba tábory sa neustálym povzbudzovaním, ale aj vzájomným prekrikovaním starali v hľadisku o veľmi zaujímavé divadlo.

Súboj veľkých rivalov bol mimoriadne vyrovnaný. Do zápasu vstúpili lepšie domáci, ktorí už v 4. minúte rozjasli tribúny gólom Murčeka. Zvolenčania ale bojovali a kapitán Michal Chovan vyrovnal skóre už v 9. minúte. O 3. minúty ale Detva opäť viedla, keď svoj druhý gól v zápase pridal Murček. Zvolen však nedoprial medveďom radosť z víťazstva v úvodnej tretine a Drgoň gólom v presilovej hre vyrovnal na 2:2.

V druhej tretine šokovali detvania súpera dvomi presnými zásahmi, keď sa najskôr presadila nová kanadská posila  Hayden Hodgson, ktorý parádnym gólom vyhnal z brány Skapskiho, krajana so skúsenosťami z NHL. Ďalší klinec pridal o 3 minúty exzvolenčan Peter Hraško a rytieri mali čo robiť, aby sa proti dobre rozbehnutej Detve dokázali vrátiť do zápasu. Znížiť sa im podarilo až v závere druhej tretiny gólom Zuzina.

Tretia tretina opäť začala lepšie pre domácich, keď na 5:3 zvýšil ďalši exzvolenčan Žilka. V závere sa ale podarilo Obdržálkovi a druhým gólom Drgoňovi privodiť drámu a zápas za stavu 5:5 putoval do predĺženia.

V ňom prišla veľká chvíľa rodáka z Hliníka nad Hronom a odchovanca Zvolena Radovana Puliša! v 36. sekunde sa ukážkovo „pohral“ s obrancom Zeleňákom a umiestnenou strelou k žrdi rozhodol o víťazstve Detvy. Zabezpečil tak v 10. zápase týchto veľkých rivalov prvé historické víťazstvo svojho tímu. V tej chvíli vypukli na štadióne obrovské oslavy, ktoré pripomínali oslavy majstrovského titulu.

Pre Rada to bol 9. gól v prebiehajúcej sezóne. Aktuálne má na konte 34 kanadských bodov a je najproduktívnejším a zároveň aj najlepšie prihrávajúcim hráčom Detvy.

HC 07 Detva – HKM Zvolen 6:5 po predĺžení